تبلیغات
‌Big S.O.S Matrix - گفتگو با نیکی کریمی
 
‌Big S.O.S Matrix
یکشنبه 5 تیر 1384 گفتگو با نیکی کریمی [هنرمندان ایرانی , ]

نمایش فیلم "یک شب" ساخته نیکی کریمی بازیگر سرشناس سینمای ایران در بخش نوعی نگاه جشنواره کن با واکنش خوب تماشاگران روبرو شد و برای بسیاری از منتقدان کشف یک فیلمساز دیگر از ایران بود.

سابقه فیلمسازی نیکی کریمی برمی گردد به مستند کوتاهی به نام داشتن و نداشتن. خود نیکی کریمی در این باره می گوید: "به خاطر ارتباط کاری که با آقای کیارستمی داشتم، از زمان فیلم باد ما را خواهد برد هر وقت دنبال لوکیشن یا بازیگر مثلا به روستاهای کردستان، می رفتیم، دوربین دیجیتال را بر می داشتم و بنابراین به ضبط تصویر عادت کردم."

فیلم یک شب داستان دختری است که بخاطر مادرش که با مردی قرار ملاقات دارد و نمی خواهد کس دیگری در خانه باشد، مجبور شده است شب را بیرون از خانه بگذراند.

دختر که دوستش را پیدا نمی کند که به منزل او برود، سرگردان در خیابان های تهران، شهری که گویی خواب ندارد، سه بار سوار اتومبیل سه مرد می شود که پیشنهاد می کنند او را به مقصد برسانند. در این سوار و پیاده شدن ها و در گفتگوهایی که در خلوت درون اتوموبیل میان دختر و مردها می گذرد و با آنچه که در حاشیه اتفاق می افتد، فیلمساز از بسیاری مفاسد اجتماعی پرده برمی دارد.

از فریبکاری ها، فساد مالی، پارتی بازی، نوکیسگی، خیانت های خانوادگی و رذالت ها و پستی ها و خشونت ها.

سه نفری که دختر با آنها بر خورد می کند، یک تاجر بازار، یک دکتر تحصیل کرده آمریکا و یک به اصطلاح روشنفکر هستند.

نیکی کریمی درباره انتخاب شخصیت های فیلمش گفت: "همراه یکی از دوستانم حدود چهار ماه به خیابان های تهران می رفتیم. دوست من با یک ضبط صوت کوچک سوار اتومبیل آقایان می شد و من هم برای اینکه خطری به وجود نیاید پشت سر آنها رانندگی می کردم. بعدا گفتگو های آنها را پیاده می کردیم."


فیلمنامه یک شب را نیکی کریمی به اتفاق کامبوزیا پرتوی نوشته است

خانم کریمی افزود: "ما فهمیدیم در جامعه فعلی ایران بسیاری از مردان زن دار، یک زندگی دوگانه دارند و معمولا یک آپارتمان [اضافی]. در چهار ماهی که تحقیق می کردیم، نود درصد کسانی که بعد از هفت بعد از ظهر از سرکارشان برمی گشتند، پیشنهاد هایی به دوست من می دادند که واقعا برای ما عجیب بود."

در پاسخ سئوال من که آیا این سه شخصیت، مشخص ترین آدم های امروز ایران هستند، نیکی کریمی گفت: "من تصمیم داشتم که مرد اول یک بازاری باشد که زندگی دوگانه ای دارد. اصلا نمی داند که چه می خواهد. در نهایت شاید از همه غمگین تر و تنها تر است، چون همه زندگی اش مصنوعی است."

"مرد دوم تحصیل کرده است که سعی می کند خود را آدم خیلی خوبی نشان دهد. مثلا می گوید که من دیگر به خیلی از چیزها اعتقادی ندارم و چون عشق از دست رفته ای دارم بنابراین عشق را در درون خودم و حتی در همین لحظه پیدا می کنم. ولی، صدای تلفن همراه او را می شنویم و بعدا که صدای تلفن تکرار می شود می فهمیم که اصلا این آدم زن دارد و تمام چیزهایی که می گوید دروغ است و فقط می خواهد این دختر را فریب دهد."

"و مرد آخر روشنفکری است که دم از دموکراسی و آزادی و برابری زن و مرد می زند و این شعارها را می دهد و حتی سعی می کند همین گونه زندگی کند، اما وقتی زنش عاشق یک مرد دیگر می شود این را نمی تواند تحمل کند و زن را می کشد. یعنی در حقیقت آزادی و دموکراسی را از او می گیرد."

شخصیت های سه گانه فیلم به خوبی پرورده شده اند و در فیلمنامه ای که نوشته نیکی کریمی و کامبوزیا پرتوی است گفتگو ها مناسب با شخصیت های فیلم و بسیار روان است.

کار حسین جعفریان به عنوان مدیر فیلمبرداری، استادانه و درخشان است و برای فیلمی که تمام صحنه های آن در شب و اکثرا در حین رانندگی فیلمبرداری شده، می توان فهمید که چه مقدار نیرو و به پشتوانه چه مقدار تجربه صرف آن شده است.

صحنه پایانی فیلم که سپیده می زند و تهران را در دوردست می بینیم که دارد روزی دیگر را آغاز می کند از صحنه های بیاد ماندنی سینمای ایران خواهد بود. و مرد روشنفکر دارد زندگی اش را برای دختر تعریف می کند: "دیروز صبح وقتی اومد خونه من نشسته بودم تو اتاق. بهش گفتم کجا بودی که گفت پیش مرجان. گفتم به من نگاه کن. نمی تونست به من نگاه کنه. بعد یک دفعه گفت پیش محمود. پیش محمود فهمیدی؟ من دوستش دارم. بیچاره شده بودم. نمی دانستم چکار کنم. خواستم یک جوری حالیش بکنم که بخشیدمش. رفتم طرفش بغلش کنم. منو زد کنار و شروع کرد به بد و بیراه گفتن... دیگه نفهمیدم دارم چکار می کنم...همینطور از دیروز دارم تو شهر می چرخم. همه چیز از اول زندگیم اومده جلو چشمم...من دیروز کشتمش. الان اینجاست. پشت ماشینه. پیچیدمش تو یک پتو. گذاشتمش پشت ماشین."

گفتنی است که از میان تقریبا 35 فیلمی که امسال از طرف نهادهای دولتی و موسسات فیلمسازی ایران به جشنواره کن عرضه شد، مسئولان جشنواره فقط فیلم یک شب را پذیرفتند، در حالیکه جشنواره فجر تهران که سه ماه پیش برگزار شد فیلم را رد کرد و برای تهیه کننده آن پس فرستاد.

ماجرا را نیکی کریمی اینگونه تعریف کرد: " وقتی میکس فیلم تمام شد، به موقع آن را به دفتر جشنواره [ فیلم فجر] فرستادیم. آنجا یک شورا دارند که فیلم ها را انتخاب می کنند. بعد به ما زنگ زدند و گفتند فیلم رد شد و ما گفتیم چرا؟ گفتند توضیحی وجود ندارد. فیلم رد شده است.

نوشته شده توسط حامد در  یکشنبه 5 تیر 1384  و ساعت 09:06 ق.ظ
ویرایش شده در -  و ساعت -

()  نظرات شما

مطالب پیشین...

  باورم نمیشه

  دیدنی ها

  دانستنیهای متنوع از همه چیز

  برمیگردم!!!!!

  مرگ غیر منتظره یكی از معروفترین دی جی های دنیا

 

 

  مصاحبه با شادمهر

  آرامگاه ظهیر الدوله

  coming soon

  گفتگو با مریم حیدرزاده

  بیو گرافی رضا صادقی

  wasp

 

  گفتگو با نیکی کریمی

       
وبلاگ ما
صفحه اصلی

ایمیل حامد
ایمیل نسیم


[yahoo]
نویسنـــدگان
حامد (37) نسیم (10)
موضوعات
عشق (11)
موسیقی (17)
سینما (5)
ورزشی (3)
گالری عکس (5)
هنرمندان ایرانی (5)
روزمره (1)
آرشیـــو
خرداد 1387 (1) دی 1385 (3) مهر 1385 (3) شهریور 1384 (2) مرداد 1384 (1) تیر 1384 (5) خرداد 1384 (15) اردیبهشت 1384 (8) فروردین 1384 (9)
لینکدونی
تالار فوتبال اروپا (-)
فیلتر شکن (-)
آرشیو لینکدونی
لینكستان
بایرنی ها و آلمانی های عزیز
برداشت بلند
عاشقانه
FC Bayern München EV
تاپ سایت
enrique fans
همدم تنهایی
دیجیتال نت
Top Ten Talk
مرگ عشق
cool movie
Britney Spears Queen Of The Music
بایرن مونیخ
حرف دل آزاد
میزنم فریاد هر چی باداباد
شکارچی ارواح
همنشین
شیرین و اردشیر
برنامه سینماها و تئاترها
گل و گلدون
کفش دوزک
FC Bayern Munich
جستجو
خبرنامه
نظر سنجی
این وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟
آمار وبلاگ
امروز :
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
ایجاد صفحه : - ثانیه
طراح قالب
دیجیتال نت
عکس روز

 

Design By:www.digitalnet.co.sr